Znak
Magistrát města Jihlavy

Zastupitelstvo města Jihlavy
28. zasedání dne 21.6.2022
83/28

V Jihlavě dne 26.5.2022

NÁVRH č. 22-3517: Návrh na založení spolku DMO Srdce Vysočiny, z.s.

Návrh usnesení:
Zastupitelstvo města Jihlavy
schvaluje

rozpočtové opatření - zvýšení tř. 8 Financování - pol. 8115 Změny stavu krátkodobých prostředků na bankovních účtech - Fond rezerv a rozvoje ve výši 300.000 Kč a zvýšení rozpočtu Tajemníka tř. 5 Běžné výdaje - § 6409 Ostatní činnosti jinde nezařazené - příspěvky a transfery ve výši 300.000 Kč.


Provede: EOTermín: 5.7.2022
schvaluje

založení spolku DMO Srdce Vysočiny, z.s. a členství statutárního města Jihlavy v tomto spolku a

schvaluje

uzavření Dohody o založení spolku DMO Srdce Vysočiny, z.s. dle přílohy č. 1, včetně stanov spolku DMO Srdce Vysočiny, z.s. a příspěvkového řádu dle přílohy č. 2 a 3.

 


Provede: KPTermín: 30.9.2022


Jméno, odbor/funkcePodpis
PředkladatelMgA. Karolína Koubová, primátorka
ZpracovatelIng. Dana Kratochvílová, MPA
  Jméno, odbor/funkce Stanovisko
Právní posouzení JUDr. Věra Hromadová, KT/právník ANO
Finanční kontrola Mgr. Jarmila Jakoubková, KP/vedoucí ANO
Stanoviska dotčených odborů Mgr. Tomáš Koukal, OŠKT/vedoucí ANO
Mgr. Bc. Jan Jaroš, DiS., MPA, EO/vedoucí NE
Stanoviska dotčených komisí rady města a výborů zastupitelstva města Finanční výbor bude projednáno - viz v textu důvodové zprávy
Tajemník Mgr. Ing. Evžen Zámek  


Důvodová zpráva

 

Popis problému:

 


Na základě iniciativy Statutárního města Jihlavy a Brány Jihlava, příspěvkové organizace jsou připraveny kroky k založení organizace DMO Srdce Vysočiny, z.s. (dále též DMO), která může významně podpořit cestovní ruch v Jihlavě, jihlavském regionu a oblasti ve středu Vysočiny. Hlavním účelem rozvoje cestovního ruchu je prostřednictvím pozitivního a řízeného rozvoje turismu zvyšovat spokojenost a kvalitu života místních obyvatel.

 

 

V oblasti cestovního ruchu není na rozdíl od většiny oblastí v České republice dosud systémovým způsobem podpořeno území Jihlavska, resp. centrální Vysočiny přiléhající k tepně regionu - k dálnici D1. Jedná se o území od města Humpolec, přes Jihlavu, Brtnici a Polnou, Velké Meziříčí až po Velkou Bíteš. Toto území disponuje velmi významným rozvojovým potenciálem ve vazbě na různorodé formy turismu (cestovní ruch volného času, businessový cestovní ruch, konferenční cestovní ruch, eventový turismus apod.). Protože odvětví cestovního ruchu je iniciačním a průřezovým odvětvím, pak jakákoliv podpora napomůže pozitivnímu rozvoji nejen odvětví cestovního ruchu, ale díky multiplikačním efektům i návazným ekonomickým sektorům či odvětví. Cestovní ruch má významný vliv na zlepšení dostupnosti a zvýšení kvality služeb, což jistě ocení i místní obyvatelé. Založení spolku DMO Srdce Vysočiny, z.s. je pro Jihlavu obrovská příležitost a šance, jak pozvednout zdejší cestovní ruch, a ještě více zhodnotit aktivity Brány Jihlavy, příspěvkové organizace.

 

Aby byl zajištěn pozitivní rozvoj odvětví, je třeba koncentrovaným způsobem zastřešit spolupráci v území a koordinaci aktivit pomocí činnosti organizace destinačního managementu (DMO). Tato organizace významným způsobem napomůže vyšší efektivitě propagace oblasti, jako vhodného cíle turismu (pomocí sdružení a koordinace společně vybraných finančních prostředků). DMO zajistí optimální využití potenciálu vyplývajícího z dálnice D1 (systémové oslovení tranzitujících osob). Tato oblast Jihlavska a centrální Vysočiny podél dálnice D1 má vysoký potenciál k vyváženému rozvoji v celém svém vymezení, jedná se o přirozená místa k setkávání. Oblastní DMO k naplnění cílů přispěje tím, že bude koordinovat marketingovou strategii cestovního ruchu oblasti a poskytovat svým partnerským subjektům marketingové a servisní služby, a to jak v oblasti cestovního ruchu (primárně), tak také subjektům z návazných odvětví (doplňkově, rozvojově). Tím dojde k zefektivnění realizace marketingových aktivit a využívání dostupných zdrojů v oblasti cestovního ruchu a návazných odvětví.

 

Pro založení oblastní DMO byly také analyzované vhodné právní formy této organizace. Jako nejvhodnější právní formou, která nejlépe umožňuje dlouhodobě partnerským způsobem realizovat činnost této organizace byla zvolena právní forma neziskové organizace, kterou je zapsaný spolek. Nová oblastní DMO tak stojí na principu vyváženého partnerství mezi veřejnou a komerční sférou, které je nutným předpokladem pro rozvoj cestovního ruchu v daném území. Společné činnosti, které jsou v současné době prováděny odděleně stávajícími subjekty v území může s nižšími náklady zajistit přímo oblastní DMO. Stávajícím subjektům v oblasti to umožní lépe rozvíjet v jejich území partnerskou spolupráci, jejichž výsledkem bude více atraktivních produktů cestovního ruchu a potencionálních návštěvníků.

 

Financování oblastní DMO bude zajištěno vícezdrojovým způsobem, kdy zdroje na činnost organizace se skládají z více zdrojů - na základě členství, partnerství, díky vlastní činnosti, pomocí podpůrných programů, grantů a fondů z dalších zdrojů veřejné správy (tzv. dotačního managementu) a také s pomocí sponzorů a donátorů. Založení oblastní DMO je předpokladem pro využívání finančních prostředků z dalších veřejných zdrojů poskytovaných z centrální úrovně, krajské úrovně nebo ze strukturální intervence EU (či z jiných zdrojů).

 

Ambicí činnosti DMO je navýšení příjmů z turistů pro všechny zainteresované partnery v území a významnému navýšení výběru poplatků z ubytování či jiných příjmů (např. z parkování) vyplývajících z realizace turismu v každém městě či obci, ležící v předmětném území. Ve střednědobém horizontu mohou tyto příjmy do veřejných rozpočtů obcí výrazně převýšit výdaje zúčastněných obcí plynoucích do organizace DMO.

 

Celkové náklady měst a obcí na podporu cestovního ruchu by po zaběhnutí provozu oblastní DMO měly být v dlouhodobém horizontu neutrální až úsporné (oblastní DMO by měla být motivována k zajištění zdrojů na činnost mimo rozpočet kraje, na druhou stranu zkušenosti, z již fungujících DMO ukazují, že podpora ze strany kraje je velmi důležitá). V pilotním období cca 3-5 let bude však třeba zajistit dostatečné zdroje pro zahájení plnění agendy a funkčních procesů oblastní DMO.

 

Základním příjmem oblastní DMO jsou členské příspěvky, které jsou však rozčleněny na 3 druhy těchto příspěvků: základní, projektový a mimořádný. Tato struktura umožňuje zajistit dostatek finančních prostředků na základní provoz organizace, financovaný právě ze základních členských příspěvků. Další druhy členských příspěvků zase umožňují jednoduchým a jasně prokazatelným způsobem financovat jednotlivé záměry, projekty a aktivity oblastní DMO. Tento způsob přináší transparentní a adresný způsob participace na činnosti organizace. Výše základního členského příspěvku, který lze považovat za "vstupní poplatek" ke spolupráci, je odstupňována dle kategorie členství tak, aby působila motivačně a nezatěžovala rozpočty členských organizací / společností. Pro města a obce je základní členský příspěvek každý rok transparentně stanovován na základě výsledku skutečné výkonnosti (intenzity) cestovního ruchu v předešlém období. Tento způsob financování spravedlivě zohledňuje dopady cestovního ruchu v jednotlivých destinacích a současně dlouhodobě zajišťuje finanční stabilitu pro její činnost.

 

Příprava založení oblastní DMO byla intenzivně koordinována s nejrůznější subjekty, které mají přímou spojitost s cestovním ruchem. Hlavním iniciátorem setkání se zástupci měst a obcí, neziskových a podnikatelských subjektů z odvětví cestovního ruchu byla Brána Jihlavy, příspěvková organizace. S těmito subjekty proběhla na různých setkáních a fórech opakovaná jednání, jejichž obsahem bylo projednání záměru založení oblastní DMO. Předmětem jednání bylo organizační uspořádání, způsob a zajištění financování, návrh Stanov, výhody spojené se členstvím a celkový rámec činnosti, které by měla tato organizace ve prospěch rozvoje cestovního ruchu vykonávat. Všechny subjekty měly možnost vznášet dotazy a dokumenty připomínkovat.

 

Výsledkem je shoda převážné většiny klíčových subjektů cestovního ruchu v oblasti. Někteří z nich mají zájem být zakládajícími členy spolku. Že je založení oblastní DMO Srdce Vysočiny, z.s. myšleno se vší vážností, dokládá fakt, že mezi zakládajícími členy jsou zástupy všech skupin budoucího spolku - municipální, destinační i profesní. Členství některých subjektů je stejně jako v případě Statutárního města Jihlavy podmíněno schválením v jejich orgánech, což však vyžaduje nejprve schválení založení organizace DMO Srdce Vysočiny, z.s.

 

Důvodová zpráva je zpracována MgA. Jakub Deml, ředitel Brány Jihlavy, p.o.

 

Předpokládaní zakládající členové spolku:

- Statutární město Jihlava

- Brána Jihlavy, příspěvková organizace

- Město Velké Meziříčí

- Město Humpolec

- Hotel Jelínkova vila

- MAS Českomoravské pomezí

- Muzeum autíček - Zámek Příseka

- Rodinný park Robinson Jihlava

 

 

Členství ve spolku je otevřené a management spolku bude usilovat o co nejširší členskou základnu napříč všemi 3 skupinami aktérů.

Členové Zastupitelstva města Jihlavy měli možnost detailně se seznámit s procesy založení, fungování, financování a přínosech vznikající organizace na setkání dne 16. 5. 2022.

 

 

 

Návrh řešení (případně alternativní návrhy):

Předkladatel doporučuje Zastupitelstvu města Jihlavy schválit návrh na založení spolku DMO Srdce Vysočiny, z.s., stanovy spolku a příspěvkový řád dle příloh tohoto návrhu.

 

 

Stanoviska dotčených odborů: - 

 

OŠKT:  bez připomínek.

 

EO:

Vzhledem k současné neuspokojivé situaci na trhu energií a pohonných hmot (razantní navyšování cen energií, které má významný ekonomický dopad i na hospodaření příspěvkových organizací a obchodních společností města, přičemž z jejich strany je avizována potřeba pomoci městem), nákladům spojených s přijetím uprchlíků z Ukrajiny před válečným konfliktem, plánovaným začátkem výstavby Horácké multifunkční arény, možným navyšováním cen stavebních akcí apod., je nutné zajistit, aby město disponovalo dostatkem rezervních finančních zdrojů, a doporučuje, aby finanční zdroje města nebyly použity na navýšení fakultativních výdajů, které souvisí s členským poplatkem. Vzhledem k tomu, že se jedná o roční poplatek, budou tak do budoucna zatíženy i další rozpočty. V této chvíli se účast ve spolku EO jeví jako zbytný výdaj, navíc v situaci, kdy teprve v nedávné době byla založena příspěvková organizace Brána Jihlavy, jejíž aktivity a působnost se se spolkem částečně překrývají.

 


 

Stanoviska komise RM / výboru ZM: 

Stanovisko FV je uvedeno pod příslušným usnesením v zápisu z 30. jednání FV. Zápis je součástí podkladů pro zasedání ZM.

 

 


Výsledek předběžné finanční kontroly: 

Odbor kanceláře tajemníka nemá ve svém rozpočtu dostatek finančních prostředků, aby uhradil příspěvek za rok 2022 při založení spolku. Z tohoto důvodu je ZM předložena ke schválení rozpočtová změna.

Vzhledem k tomu, že v době zpracování tohoto návrhu, nejsou alokovány finanční prostředky v rozpočtu města na úhradu členského příspěvku, je předběžná finanční kontrola provedena s výhradou.

 

 


Právní posouzení:

 

Návrh na založení uvedeného spolku se předkládá na základě a v souladu s ustanovením § 84 odst. 2 písm. e) zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), v platném znění, podle něhož je zastupitelstvu obce vyhrazeno rozhodovat o založení právnických osob, schvalovat jejich zakládací smlouvy a stanovy.

 

Návrh na provedení rozpočtového opatření se předkládá v souladu s ustanovením § 16 zákona č. 250/2000 Sb., o rozpočtových pravidlech územních rozpočtů, ve znění pozdějších předpisů, upravujícím důvody a způsob provádění změn rozpočtu obce rozpočtovým opatřením.

 

Návrh se předkládá Zastupitelstvu města Jihlavy k rozhodnutí v rámci jeho vyhrazené pravomoci dle § 84 odst. 2 písm. b) zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů, na jehož základě je zastupitelstvu obce vyhrazeno schvalovat rozpočet obce.

 

S uvedenou pravomocí zastupitelstva obce souvisí i jeho rozhodování o změnách schváleného rozpočtu obce.